Gezilecek Yerler

Aphrodisias Antik Kenti

Milattan önce 3. Yüzyıla uzanan geçmişi olan Aphrodisias Antik Kenti, Grek dönemi mimarisine sahip ve bunu en iyi şekilde yansıtan UNSECO miras listesinde yer alan bir antik kenttir.

Gezi planlarınızın arasında mutlaka olması gereken bu antik kent ile tarihe tanıklık etmiş bu güzel kenti keşfedebilirsiniz. Ayrıca Kent hakkında detaylı bilgileri de yazımızda bulacaksınız. Aphrodisias Antik Kenti nasıl gidilir, Aphrodisias Antik Kenti giriş ücreti gibi konular hakkında tüm biligleri edineceksiniz.

Aphrodisias Antik Kenti Hakkında Bilgi ve Tarihçesi

Aydın’ın Karacasu ilçesinde Menderes Irmağı’nın kolu olan Dandalaz Çayı yakınlarında yer alan ve denize 600 metre yüksekte yer alan bir platodadır. Günümüze kadar korunmuş yapısı ile ülkemizin önemli arkeolojik yapılarından olan antik kent MÖ 5000’lerde başlangıçta köy olan kent, şehirleşmenin gelişmesi ile geniş bir alana yayılan ve 15.000 kişilik nüfusu ile dönemin önemli kentlerinden olmuştur.

Roma İmparatorluğu ile girilen politik ilişkiler sonucu Augustus tarafından korumaya alındı. Ardından Mö 39 yılında senato tarafından vergi muafiyeti, özerklik ve tapınağa erişim hakkı gibi istisnalar ile zirve dönemini yaşamıştır. Bugün bölgede bulunan yapıların hepsi o dönemden 200 yıl içinde yapılmıştır.

Kent içinde bulunan tiyatrodan tapınağa kadar olan alanda iki farklı meydan mevcuttur. Bunlar Tiberius ve Agora meydanlarıdır. Yine antik döneme ait ve en iyi şekilde korunmuş stadyum buradadır. Milattan sonra 4. Yüz yılda kendin etrafı surlarla çevrildi. 6. Yüz yılda ise kend önemini kaybetti ve Aphrodithe Tağınağı kiliseye dönüştürüldü. Kentten kasabaya dönüştürülen bölge 12. yüz yılda tamamen terk edikdi.

Antik çağı önde gelen sanat, mimari, heykel ve tapınak merkezi halinde olan bölge, Bizanslı sanatçı/yazar Stephanos’a göre 13. yüz yılda kurulmuştur. Bölge bronz çağının önemli yerleşkelerindendir. Bölgedeki Akropol ve Pekmez Tepe höyükleri üzerinde tapılan arkeolojik kazılarda bronz çağının bütün dönemlerini kapsayan kanıtlar bulunmuştur. Bulunan kanıtlar ayrıca bölgenin ticaret ve kültür alışverişi açısından oldukça önemli olduğu göstermektedir.

Ayrıca Afrodisias’da yapılan kazılarda ve Akropol Tepe höyüğü etrafında yapılan kazılarda demir çağı, Lidya seramik yapıları, Arkaik ve Klasil döneme ait yerleşim tipleri görüntülenmiştir.

Bizans kaynakları 11-13. yüz yılda bölgenin 4 kez Selçuklu egemenliğine geçtiğini, Karacasu bölgesinde Türkmenlerin iskan edildiğini belirtmiştir. Bir süre Menteşe beyliği ardından Aydınoğlulları hakimiyetine girmiştir. 1413 yılında 2. Murat bu toprakları Osmanlıya dahil etmiştir. 1867’den sonra Karacasu Aydın’a ilçe olarak bağlanmıştır.

Bölge pek çok ünlü esere ev sahipliği yapmaktadır. Roma İmparatoru Hadrian için yapılmış iki bölümlü banyo, yani kadın ve erkekler için özel ayrılmış banyo ve hamamların bulunduğu bir alan mevcuttur. Ayrıca Dünyaca ünlü Afrodisias Antik Tiyatrosu, 30 bin kişilik kapasitesi ile atletizm ve festivallere ev sahipliği yapan50 metreye 262 metre ölçülerinde elips bir stadyum gibi pek çok antik ve önemli eser bu kent içinde bulunmaktadır

.

Aphrodisias Antik Kentinin Keşfedilmesi

Bu kent uzun süre keşfedilmemiştir ülkemizde. Son zamanlarda ünlenen rahmetli fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in bir dönem bu bölgeye yolunun düşmesi ve sütunların ve taşların farkına varması üzerine konu ile alakalı uzmanlara danışıyor. Ancak bu yapıtlar ilgi görmüyor. Ardından Ara Güler’in bu fotoğrafları Amerika’ya göndermesi ve gerekli izinlerin alınması ile kazılar başlar ve kent tam olarak ortaya çıkartılır. Halen Oxford Üniversitesi ile ortak kazı çalışmaları devam etmektedir.

Aphrodisias Antik Kenti Ne Zaman Açık?

Haftanın 7 günü açık olan antik kent, 1 Nisan’dan 1 Ekim’e kadar süren yaz döneminde sabah 9’dan akşam 19’a kadar açık olan kent, 1 Ekim’den 1 Nisan’a kadar süren kış döneminde ise sabah 8.30’dan akşam 17.30’a kadar açıktır.

Aphrodisias Antik Kenti Giriş Ücreti Ne Kadar?

Antik kente giriş ücreti 30 TL olup kente haftanın her günü aynı fiyattan giriş yapabilirsiniz.

Aphrodisias Antik Kenti İletişim Bilgileri

Antik kentin adres bilgileri ve iletişim bilgileri aşağıdaki gibidir.

Geyre Beldesi Kenan Caddesi No:4

Telefon: 0256 448 80 86

Telefon 2: 0256 448 80 03

Fax: 0256 448 82 62

Email: mafrodisyasmuzesi@kultur.gov.tr

KadınaHas

KadınaHas - Kadın ve Yaşam Platformu ile Sizlere Kadın ve Aile Dünyasından Güncel, Faydalı ve Yararlı Bilgiler Sunuyoruz.

Bir Yorum

  1. Antik Kentler ve arkeolojik alanlara her zaman ilgim olmuştur. Daha önce gezmediğim Aphrodisias Antik Kenti’ni pandemiden sonra gezilecek yerler listeme ekledim. Bilgilendirici yazınız için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı