Aile

Bebeği Kundağa Sarmanın Etkileri

Bu yazımızda yeni annelerin merak ettiği Bebeği Kundağa Sarmanın Etkileri tüm etkileri ile ele alınıyor. Anneler için çok faydalı olacak yazımıza hoş geldiniz.

Bizde yeni yeni kundak adeti ortadan kalkıyor. Batı’da ise tekrar kullanılmaya başlandı. Birçoğumuz çocuklukta en az 40 gün kundağa sarılırdık. Şu anda neredeyse hiç kullanılmıyor. XVIII yüzyıla kadar kundak adeti her toplumda kullanılan bir yöntemdi. XVIII yüzyıldan sonra bu adetin uygulaması batıda ortadan kalktı. Bu günlerde batı toplumu tekrar uygulamaya başladı.

Uzmanlara Göre Bebeği Kundağa Sarmanın Etkileri

Doktorların kundağa sarmaya karşı olmalarının en önemli nedenlerinden biri sıkı sıkı sarılan bebek. Bu şekilde sıkı sarılan bebeklerde ayak çıkığı riski artar. Diğer yandan ise kendi kendine dönmeye başlayan bir bebek için yüzüstü dönme ihtimali onun ölümüne neden olabilir. Bir yandan ısınması için iyi bir yöntemdir, diğer yandan aşırı ısınmasına neden olabilir. Kundağa sarılan bebeğin akciğerlerinin kasılması sonucu solunum yolu enfeksiyonlarına da neden olabilir.

Batı’da Yeniden Kondak Kullanılma Sebebi Nedir?

Kundağa sarılan bebek kontrolsüz el-kol hareketi yapmadığı için daha uzun süre uyuyabilir. Vaktinden önce olan bebekler kundağa sarıldıklarında kas ve sinir sistemi daha iyi çalışır.

Kundak Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Aşırı sıcak ortamda bebeğinizi sarmayın.
Ne çok sıkı, ne de çok bol olmamalıdır.
Kundağa sararken bebeğinizin başını açıkta bırakmayı unutmayın.
Kundağa sardıktan sonra içine eliniz girebilmelidir.

Kundağa Sarılmaması Gereken Bebekler

  • Ailenizde ayak çıkığı varsa.
  • Doktor muayenesinde ayak çıkığı riski olanlar.
  • 3-4 aylık bebekler (kendi kendine dönme ihtimali)
  • Kundağa sarılmayı sevmeyen bebekler

KadınaHas

KadınaHas - Kadın ve Yaşam Platformu ile Sizlere Kadın ve Aile Dünyasından Güncel, Faydalı ve Yararlı Bilgiler Sunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı