Cilt Bakımı

Cilt Lekelerinin Rengini Açmak İçin Doğal Yöntemler

Ciltte koyu lekelerin meydana çıkması genelde estetik bir sorun olarak değerlendirilir. Fakat Cilt Lekelerinin Rengini Açmak ve cilt tonunuzu eşitlemek konusunda size yardımcı olabilecek birtakım doğal önerilerimiz mevcut.

Ciltte koyu lekelerin meydana çıkması ya da hiperpigmentasyon süregelen bir estetik problemdir. Hiperpigmentasyon genelde yaşın bir neticesi olarak meydana çıkar fakat güneşe maruz kalmak, birtakım ilaçların tüketimi ya da birtakım hastalıklar bundan ötürü da meydana çıkabilir.

Koyu lekelerin rengini açmak amacıyla bir takım natural çözümler ile ilgili bilgi edinmek ister misiniz?

Ciltteki Koyu Lekelerin Rengini Açmak İçin 5 Çözüm

Eğer koyu lekeleriniz varsa an itibariyle cildinizdeki bu lekelerin rengini açmak amacıyla pek çok tedavi ve işlem vardır. Fakat, bu metotların fazlası agresif ya da pahalıdır. Neyse ki, sık bir şekilde kullanıldıklarında iyi çalışabilecek natural ilaçlar da vardır.

Koyu lekelerin rengini açmak amacıyla pek çok natural ilaç vardır. Bunlar geleneksel ve natural formüllerdir. Pozitif neticeler fazlalıkla yalnızca anekdot bilgileri olsa da Planta Medica’da yayınlanan bu çalışma gibi birtakım çalışmalar bu tip natural çözümlerin malzemelerinin hiperpigmentasyon üstünde pozitif etkisi olma ihtimalini önermektedir.

Elma Sirkesi

Asetik asit içeriği yardımıyla elma sirkesinin topikal olarak uygulanması cildin detaylı yerlerinde meydana çıkabilecek lekeleri en aza indirebilir. Fakat, şu an bu iddiayı destekleyebilecek yeterli bilimsel ispat yoktur, bundan ötürü size ideal şekilde rehberlik edebilmeleri amacıyla bir sıhhat eksperine danışmak iyi bir fikirdir.

Fakat, şayet bu çözümü kendi sorumluluğunuz altında denemek istiyorsanız bu işlemi takip edebilirsiniz:

Nasıl Kullanılır

 • Öncelikle, eşit miktarda elma sirkesi ve suyu karıştırın.
 • Sonrasında koyu lekelere uygulayın ve 5 dakika bekletin.
 • Son olarak, bol ılık su ile durulayın.

Kırmızı Soğan

Kırmızı soğan özü (Allium cepa) ciltteki yara izlerinin ve koyu lekelerin rengini açmak amacıyla olan birtakım ürünlerde tespit edilen bir maddedir. Doğal Ürün Araştırmalarında yayınlanan bir incelemeye göre kuru soğan kabuklarının kullanılması hiperpigmentasyonu en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Nasıl Kullanılır

Bu malzemeden faydalanmanın en iyi yolu özlerini sahibi olan kremler kullanmaktır. Fakat kuru soğan kabuklarını da natural ve ucuz bir çözüm olarak kullanabilirsiniz.

Basitçe kabukları zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağında bekletin ve ardından elde edilen ürünü büyülenen bölgelerde kullanın. Bir gelişme fark edene kadar günlük olarak uygulayabilirsiniz.

Lekeleri Azaltmak İçin Çözümler: Aloe Vera

Dermisi nemlendirmek amacıyla en çok tavsiye edilen natural malzemelerden biri olmasının yanı sıra, aloe vera lekeleri azaltmak amacıyla çözümler arasında da öne çıkar.

Uluslararası Ecza Teknik Araştırmaları Dergisinde yayınlanan bu çalışmaya göre aloin içeriği yardımıyla günlük bazda aloe vera yapmak cildin yaşlanmasını geciktirmeye ve birtakım bölgelerde aşırı pigmentasyonu azaltmaya yardımcı olabilir.

Nasıl Kullanılır

 • Öncelikle bir aloe vera yaprağının jelini çıkarın.
 • Sonrasında yatmadan önce koyu lekelerinize sürün.
 • Ertesi sabaha kadar durulamadan cildinizde bırakabilirsiniz.

Siyah Çay

Yüksek antioksidan konsantrasyonu yardımıyla kara çay cildinizi tedavi etmek amacıyla tesirli bir ilaç olabilir. Aloe verayı harici olarak yapmak serbest radikallerin olumsuz tesirlerini engellemeye yardımcı olur. Bu sayede kara çay koyu lekelerin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Nasıl Kullanılır

 • Öncelikle bir bardak kaynar suya bir yemek kaşığı kara çay ekleyin.
 • Sonrasında aşağı yukarı iki saat bekletin. İki saat sona erdiğinde çayı süzün ve elinizde yalnızca sıvının kalmasını sağlayın.
 • Son olarak, hazır olduğunda sıvıya bir parça pamuk batırın ve koyu lekelerinize ovalayarak uygulayın.

Domates: Koyu Lekelerin Rengini Açmak İçin Doğal Bir Çözüm

Cilt Lekelerinin Rengini Açmak için Domatesler ile yapılacak natural bir macun cildinize bakmak amacıyla faydalı olabilir. Yüksek likopen içerikleri serbest radikaller ve güneş yüzünden meydana çıkabilecek hasarlara karşı koruyucu bir tesir sağlar.

Bu bilgi İngiliz Dermatoloji Dergisinde yayınlanan bir çalışma ile desteklenmektedir. Ayrıca, dokuların güçlenmesine ve erken kırışıklıkların meydana çıkmasına yardımcı olabilir.

Nasıl Kullanılır

Domateslerin faydalarından bu malzemeyi cildinizi tedavi etmek amacıyla kullanarak yararlanabilirsiniz! Domatesi tercihen çiğ ya da zeytinyağı ile beraber yemeklerinizde tüketmenin yanı sıra topikal olarak da uygulayabilirsiniz. Bu sebzeyi iyice öğüterek bir maske yaratabilirsiniz:

 • Maskeyi cildinizin sorunlu bölgelerine uygulayın ve aşağı yukarı 20 dakika bekletin.
 • Bu süreden sonra ılık su ile durulayın ve hafifçe kurulayın.

Cilt Lekelerinin Rengini Açmak İçin Çözümler İle İlgili Bilgilendirme

Kısaca, Cilt Lekelerinin Rengini Açmak için kullanılabilecek bu çözümlerin mucizevi olmadığını ve işe yaramalarının ve sonuçlarının meydana çıkmasının vakit alabileceğini akılda tutmak önemlidir.

Ancak, hayat alışkanlıklarınızda rastgele bir farklılık yapmadan evvelce bir dermatoloğa danışmak her vakit en iyisidir. Bunlara ek olarak, bu problemle savaşmak amacıyla araştırmalar yapmalı ve başka alternatifleri de öğrenmelisiniz. Eğer cilt bakımı konusunda lekelerin altında yatan bir tıbbi durum ya da aldığınız ilaçlar ile alakalı olduğunu düşünüyorsanız profesyonel yardım alın.

KadınaHas

KadınaHas - Kadın ve Yaşam Platformu ile Sizlere Kadın ve Aile Dünyasından Güncel, Faydalı ve Yararlı Bilgiler Sunuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı