Sağlık

Çocuklarda Öksürük Astım Belirtisi Olabilir

Çocuklarda Öksürük bazı hastalıkların habercisi olabilir. Çocuklarda astım rahatsızlığı kış aylarında hızla atağa geçiyor. Özellikle oyun oynadıktan, koştuktan ve spor yaptıktan sonra gelişen, nefes sıkışması, öksürük, hırıltı gibi belirtiler astımın en önemli belirtileri arasında yer alıyor.

Astım Belirtileri ve Nedenleri

Astımlı çocukların akciğerlerinin diğer çocuklara oranla çok daha fazla hassas olduğunu belirten, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay: “Bu nedenle astımlı çocuklar diğer çocuklara göre daha sık hasta olur.

Astımı olan çocuklar soğuk havadan, kokudan çok daha fazla etkilenir. Soğuk havanın doğrudan, ağız ve burundan nefes yoluyla girmesi burunda tıkanma ve akciğerde bronşlarda spazm yaparak alerjik nezle belirtileri ve astım atağına neden oluyor” dedi.

Soğuk havayla doğrudan temasın kesilmesi gerektiğini belirten Akçay, “Soğuk havalarda genelde ev içinde fazla kalınması ve gribal enfeksiyonların fazla olmasından dolayı da astım atakları daha sık gelişiyor. Tüm bu sebeplerden dolayı ebeveynler çocukları için kar soğuğuna karşı önlem almalıdır” dedi.

Akçay, bu önlemleri şöyle sıraladı: “

Soğuk havayla doğrudan temas önlenmelidir. Bunun için ağız ve burnu kapatan kaşkol veya daha iyisi rüzgar maskesi kullanılabilir. Özellikle kayak yapmak isteyen astımlı çocuklar rüzgar maskesi ve kar gözlüğü kullanmalıdır.

Böylelikle soğuk havanın ısısı biraz yumuşatılarak, soğuk hava doğrudan akciğere ulaşamayacaktır.

Çocuklarda Öksürük Astım Belirtisi Olabilir

Astımlı çocuklarda genelde alerjik nezle ve alerjik göz olduğu için burnun ve gözlerin de soğuktan korunması önemlidir”. Astım tedavisinde sebep olan alerjenden korunma, ilaç tedavisi ve bazı durumlarda aşı tedavisi yani immunoterapi yapılıyor. İmmunoterapi yöntemlerinde dil altı damla ve cilt altı enjeksiyon olarak iki ayrı şekil uygulanıyor. 

Tedavi başarısındaki en önemli unsurlar, tedavi seçiminin hastaya göre belirlenmesi ve ilaçların doğru teknikle ve düzenli bir şekilde aksatmadan kullanılması gerekiyor.

Akçay, astımda görülen öksürüğün diğerlerinden farkını ise şöyle sıraladı:”

  • Öksürük özellikle uyuduktan 1-2 saat sonra veya sabaha doğru olur.
  • Öksürük veya hırıltı nedeniyle gece uyanma olur.
  • Oyun oynadıktan veya egzersiz yaptıktan sonra öksürük artar, çok fazla gülmek ve çok fazla ağlamak öksürüğü şiddetlendirir.
  • Öksürük inatçı olup balgam zor çözülür.

Eğer çocuğunuzda bu tip sorunlar var ise geciktirmeden uzman bir doktora başvurunuz.

KadınaHas

KadınaHas - Kadın ve Yaşam Platformu ile Sizlere Kadın ve Aile Dünyasından Güncel, Faydalı ve Yararlı Bilgiler Sunuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı