Gezilecek Yerler

Güzelçamlı Milli Parkı – 2020 Rehberi

Aydın ilçesinin Kuşadası ilçesinde yer alan Güzelçamlı Milli Parkı, özellikle yaz döneminde sıklıkla ziyaret alan önemli bir turizm ve gezi yerleşkesidir.

Ziyaretçilerinin çoğunluğunu yerli turistlerin oluşturduğu milli park, içerisinde bulunan eşsiz temizlikteki koylar, bakımı sürekli yapılan kumsalı ve aile sıcaklığı ile bir ortam sunan yapısı ile tercih edilmektedir.

Mas mavi denizinin yanı sıra 209’dan fazla kuş türüne de ev sahipliği yapan Güzelçamlı Milli Parkı, eşsiz tabiat yapısı ile huzurun ayaklarımıza kadar geldiği bir çekim noktasıdır. 4 farklı özellikteki koyları, her koyundaki ziyaretçileri için sunduğu hizmet alanı, kolay ulaşımı ve çevresindeki yoğun yerleşim alanlarının azlığı ile her zaman tercih edilen bir tatil merkezi olmuştur.

Doğa harikası bir yapısı olan milli park özellikle ailelerin tercih sebebi oluyor. Bünyesindeki hizmet alanları ile hem tatil hem de huzuru iç içe bulabilirsiniz. Güzelçamlı Milli Parkı 67 bin 675 hektarlık bir alan üzerine kurulmuştur. Kuşadası’nın Güzelçamlı bölgesinde yer alan Milli Parka ulaşım da oldukça kolaydır.

1996 yılında milli park ilan edilmiş olan bu bölge aynı zamanda koruma altındadır. Yunan adalarından Sisam adasının tam karşısında konumlanan milli park bu özelliği ile de ziyaretçilerine farklı manzaralar sunmaktadır. Milli park jeolojik özellikleri açısından 6 tür bitkiye özellikle ev sahipliği yapmakta ve bünyesinde 18 farklı bitki türünü de barındırmaktadır. Karaağaç, Karaçam, Kara Selvi, Defne, Erguvan, Zeytin ağacı, Yasemin, Sandal ağacı gibi pek çok türü bünyesinde barındırmaktadır.

Güzelçamlı Milli Parkı Nerede?

Güzelçamlı Milli Parkı Aydın ilinin Kuşadası ilçesindeki Güzelçamlı beldesinde bulunmaktadır.

Güzelçamlı Milli Parkı Nasıl Gidilir?

Güzelçamlı Milli Parkına kara yolu ile İzmir-Aydın otoyolunu kullanarak artından Kuşadası güzergâhından ulaşabilirsiniz. Güzelçamlı’ya ulaştığınızda ana caddenin takibi ile Milli parka oldukça rahat ulaşılabilir.

Toplu taşıma yada otobüs ile Aydın otogarından Kuşadası minibüslerine binerek önce ilçeye, ardından Güzelçamlı dolmuşları ile beldeye ulaşabilirsiniz. Dolmuş ücretleri oldukça uygundur.

Güzelçamlı Milli Parkı Giriş Ücretleri 2020

2020 yılında Millipark giriş ücretleri; Öğrenci ve benzeri indirimli yayalar için 2.5 TL, normal yayalar için 5 TL, Bisiklet ile giriş için 5 TL, motosiklet ile giriş için 10 TL, otomobil ile girişte 15 TL, küçük minibüsler ile giriş 45 TL, büyük minibüs ile giriş 75 TL ve otobüs ile giriş için 120 TL olarak güncellenmiştir

Güzelçamlı Milli Parkı Koyları

Güzelçamlı Milli Parkında birbirinden güzel ve eşsiz koylar bulunmaktadır. Bu koylar farklı ziyaret türlerine göre özellikler taşımaktadır. Size en uygun koyu tercih ederek keyfinize uygun tatili yapabilirsiniz. Koylardaki denizin suyunun rengi hepinizi etkileyecektir. Ancak suyun temizliğinden ve berraklığından ötürü derinlik konusunda yanılgıya uğramamanızı öneririm.

İçmeler Koyu

Giriş kapısından sonra yalnızda 1 kilometre içerde bulunan, ziyaretçiler tarafından en çok ilgi gören ve genelde ailelerin tercih ettiği bir koydur. Kıyı boyu 310 metredir ve kıyı mesafesi 200-300 metre gibi oldukça rahat bir mesafedir. Yani çocuklarınız yüzerken endişelenmenize gerek yoktur. Ancak yine de gözleriniz onların üzerinde olsun.

Aydınlık Koyu

Helikopter pistinin kuzey bölümünde yer alan play, bölgenin ikinci büyük plajıdır. Giriş kapısına yaklaşık 5 kilometrelik mesafesi bulunmaktadır. Kızılçamların arkanızda olduğu eşsiz bir huzur ortamına sahip olacaksınız burada. Gidişindeki yoldaki çakıllı yapıdan ötürü araç sahiplerinin dikkatli olması gerekmektedir.

Kavaklıburun Koyu (Kalamaki Koyu)

Eski adı Kalamaki plajı olan koydur. Giriş kapısına yaklaşık 9 kilometre mesafededir. Kavak ağaçlarının yoğun olmasından ötürü adı Kavaklıburun plajı olarak değiştirilmiştir. 1000 metre doğal plaj mesafesi ile parkın en uzun plajıdır.

Karasu Koyu

450 metre doğal plaj mesafesi bulunan koy, giriş kapısına ortalama 11 kilometre mesafededir. Parkın en uzak koyudur ve genel olarak dalma sporu yapanların tercih ettiği bir alandır. Özellikle çok kısa kıyı mesafesi ile yüzme bilmeyenlerin tercih etmemesi gereken bir alandır. Engebeli yapısı ve kızılçamlarla bezenmiş doğası ile az önce belirttiğimiz gibi dalgıçlık yapanların ve bu spora ilgisi olanların sıklıkla tercih ettiği genelde tenha olan bir koydur burası.

Güzelçamlı Milli Parkı Açılış Saatleri

Güzelçamlı Milli Parkı genel olarak saat 08.00’da açılır ve akşam 19.00’da kapanır. Açılış kapanış saatleri yaz/kış sezonu ve bakım zamanlarına göre değişkenlik gösterebilir.

Güzelçamlı Milli Parkı İletişim Bilgileri

Adres: Güzelçamlı, Menderes Cd. No:39, 09430 Kuşadası/Aydın

Telefon: 0256 646 10 79

Google Haritalar Bağlantısı: Buraya Tıklayarak Telefonunuzdan Direk Yol Tarifi Alabilirsiniz.

KadınaHas

KadınaHas - Kadın ve Yaşam Platformu ile Sizlere Kadın ve Aile Dünyasından Güncel, Faydalı ve Yararlı Bilgiler Sunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı