Diyet

İskandinav Diyeti ve Faydaları 4 Maddede Sizlerle

Beslenme uzmanları İskandinav diyeti hakkında konuşuyorlar. Sağlıklı bir birey olmak için bu yazımızı mutlaka okumalısınız. Adından da anlaşılacağı gibi, İskandinav diyeti yerel olarak temin edilen ve geleneksel olarak Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Norveç ve İsveç’te yenilen gıdalardan oluşur.

İskandinav Diyeti Nedir?

Tipik olarak, İskandinav diyeti çavdar, arpa ve yulaf gibi tam tahıllı tahılları içerir; meyveler ve diğer meyveler; sebzeler, özellikle patates ve havuç gibi lahana ve kök sebzeler; somon, uskumru ve ringa balığı gibi yağlı balıklar; ve baklagiller (fasulye ve bezelye).

Çoğu kişi buna, gastronomi, sağlık ve çevre konularına vurgu yaparak 2009-13’te geliştirilen yeni bir yemek kültürü haline gelen Yeni İskandinav Diyeti diyor. Yeni İskandinav Diyeti, İskandinav içeriklerine dayanır ancak tüm dünyada uyarlanabilir.

Zeytinyağı içeren Akdeniz diyetinin aksine, sağlıklı tekli doymamış yağ oranı yüksek olan kolza yağı (kanola yağı) tercih edilir. Ayrıca balıkta bulunan omega-3 yağ asitlerine benzer bitki bazlı bir omega-3 yağ asidi olan bir miktar alfa-linolenik asit içerir.

Kanola yağı, kötü LDL kolesterolü ve kalp hastalığı ve felç riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Kanola yağının kötü kolesterolü düşürmede ve kalp sağlığını iyileştirmede daha iyi olması mümkündür. Diyet, işlenmiş yiyecekleri ve sosis veya domuz pastırması gibi çoğu yüksek yağlı etleri kesmeyi vurgular.

İskandinav Diyetinin Faydaları

İskandinav diyetinin faydaları aşağıda sıralanmıştır:

  • Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yapılan önemli bir inceleme, hem Akdeniz hem de İskandinav diyetlerinin kanser, diyabet ve kardiyovasküler hastalık riskini azalttığını buldu.
  • Diyet ayrıca kilo kaybına da katkıda bulunabilir. Doğu Finlandiya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, diyetin, birçok kronik sağlık sorununa katkıda bulunduğu ve obezitede rol oynadığı düşünülen iltihapla ilişkili genlerin ifadesini düzenlediğini buldu.
  • İşlenmiş yiyecekler daha lezzetlidir, bu da aşırı yeme ve kilo alımına neden olur. İskandinav diyeti, işlenmiş gıdaların tüketimini azalttığı için aşırı yemeyi ve bunun sonucunda kilo alımını önler.
  • Sera gazı emisyonları çok daha az olduğundan, daha fazla bitki bazlı diyet yemek çevre için daha iyidir. Sera gazı emisyonlarının yaklaşık% 14,5’i hayvancılık üretiminden kaynaklanmaktadır. Et üretimi için fabrika çiftçiliğinin küresel ısınmaya tüm uçaklar, trenler, otobüsler ve arabaların toplamından daha fazla katkıda bulunduğu bildirildi.

İskandinav Diyetinin Kritik Noktası

Akdeniz diyeti, sağladığına inanılan sağlık yararları açısından en iyisi olarak kabul edildi. Şimdi, sağlık yararları söz konusu olduğunda mutfak dünyasında damgasını vuran başka bir diyet var. Bu İskandinav diyeti.

Pek çok yönden Akdeniz diyetine çok benziyor ancak zeytinyağı yerine kolza (kanola) yağına dayanıyor. Bölgenin iklimine, toprağına ve suyuna bağlı olarak yerel olarak yetiştirilen ürün türlerinde de farklılık gösterir.

Dolayısıyla hem bireyin sağlığını hem de refahını ve çevresel sürdürülebilirliği kapsar.

KadınaHas

KadınaHas - Kadın ve Yaşam Platformu ile Sizlere Kadın ve Aile Dünyasından Güncel, Faydalı ve Yararlı Bilgiler Sunuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Karantina döneminde uygulaması her ne kadar zor görünse de İskandinav Diyeti denemeye değer gibi görünüyor. Sayenizde bu diyet hakkında daha fazla bilgiye sahip oldum. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı