Diyet

Keto Diyeti Sizin İçin Uygun mu?

Kilo vermek ile ilgileniyor musun? Peki Keto diyeti sizin için uygun mu ? Düşük yağ içeren veya hiç yağlamayan ve yüksek yağlı etlerinizi canlandıran diyetlerden bıktınız mı?

Halle Berry, LeBron James ve Kim Kardashian gibi birçok ünlü tarafından onaylanan keto diyeti, diyetisyenler ve doktorlar arasında çok tartışılan bir konu olmuştur. Keto diyetinin sizin için güvenli ve doğru olup olmadığını merak ediyor musunuz?

Keto Diyeti Nedir?

Vücudun işlev yapmak için şekeri glikojen formunda kullandığının farkında olmalısınız. Şekerde son derece kısıtlı olan keto diyeti, vücudunuzu şeker yerine yağ olarak yakıt olarak kullanmaya zorlar, çünkü yeterli şeker alamaz. Vücut yakıt için yeterli şeker alamadığında, karaciğer mevcut yağı vücut tarafından yakıt olarak kullanılan ketonlara dönüştürmek zorunda kalır ve bu nedenle ketojenik terimi kullanılırç

Bu diyet, orta miktarda protein içeren yüksek yağlı bir diyettir. Karbonhidrat alımınıza bağlı olarak vücut bir haftadan daha kısa bir sürede ketoz durumuna ulaşır ve orada kalır. Vücuttaki yakıt yerine şeker yerine yağ kullanıldığından, kilo kaybı, herhangi bir kalori kısıtlaması olmaksızın dramatiktir.

Keto diyeti öyle ki günlük kalorilerin% 60-75’ini yağdan,% 15-30’unu proteinden ve sadece% 5-10’unu karbonhidratlardan almayı hedeflemelisiniz. Bu genellikle günde sadece 20-50 gram karbonhidrat yiyebileceğiniz anlamına gelir.

Keto Diyetinde Ne Yenir?

Diyet, biraz yüksek yağlı bir diyettir. Bununla birlikte, yağlara, genellikle ‘iyi’ yağlara daha fazla vurgu yapılır. Keto diyetinde sahip olabilirsiniz

 • Zeytin yağı
 • Hindistancevizi yağı
 • Fındık yağları
 • Tereyağı
 • Ghee
 • Çim beslenen sığır eti
 • Tavuk
 • Balık
 • Diğer etler
 • Tam yağlı peynir
 • Yumurtalar
 • Krem
 • Yapraklı yeşillikler
 • Nişastasız sebzeler
 • Fındık
 • Tohumlar

Ayrıca keto takipçileri için tasarlanmış çok çeşitli atıştırmalıklar alabilirsiniz. Bu listeden görebileceğiniz gibi, meyveler sınırlıdır. Sınırlı miktarda (çoğunlukla çilek) düşük şekerli meyvelere sahip olabilirsiniz, ancak bunların hepsi tatlı ve / veya nişastalı olduğu için favori meyvelerinizden vazgeçmeniz gerekecektir.

Bu diyet, herhangi bir tahıl, patates (ve tüm yumrular) gibi nişastalı sebzeler, şeker veya tatlılar, ekmek ve kek, fasulye ve mercimek, makarna, pizza ve hamburger ve çok az alkol içermez. Bu aynı zamanda sütlü kahve veya sütlü çay anlamına gelir – aslında süt ve dondurma ve süt bazlı tatlılar yoktur.

Karbonhidratsız makarna ve pizza alabileceğiniz, karnabahar pirinci alabileceğiniz ve şimdi keto meraklılarına hitap eden restoranlar bile var.

Keto Diyetinin Faydası Nelerdir?

Bu diyetin güvenli olup olmadığını merak ediyorsanız, savunucuları ve kilo verme hedeflerine ulaşanlar kesinlikle güvenli olduğunu kabul edecektir. Keto diyetinin faydaları arasında bekleyebilirsiniz:

 1. Ağırlık kaybı
 2. Azaltılmış veya hiç şeker artışı yok
 3. İştah kontrolü
 4. Nöbet kontrol etkisi
 5. Yüksek tansiyon hastalarında kan basıncı normalleşir
 6. Azalmış migren atakları
 7. Bu diyetteki Tip 2 diyabet hastaları ilaçlarını azaltabilir
 8. Kanserden muzdarip olanlar için bazı faydalar

İlk dördün yanı sıra, uzun vadede daha fazla araştırma yapılması gerektiğinden, etkinliğini desteklemek için yeterli kanıt yoktur veya başka hastalıklar için başka türlü yoktur.

Keto Diyetinin Yan Etkileri Nelerdir?

Keto Diyeti Sizin İçin Uygun mu dedikten sonra ilk olarak keto gribi denilen bilinen hastalıktan muzdarip olabilirsiniz. Bu semptomlar tüm insanlarda ortaya çıkmayabilir ve genellikle vücudunuz ketoz durumunda olduğunda, diyetten birkaç gün sonra başlayabilir. Bazı yan etkiler şunlardır:

 • Mide bulantısı
 • Kramplar ve karın ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Kusma
 • İshal ve / veya kabızlık
 • Kas krampları
 • Baş dönmesi ve zayıf konsantrasyonlar
 • Uykusuzluk hastalığı
 • Karbonhidrat ve şeker arzusu

Vücudunuz yeni diyet rejimine alıştıkça bu durumun azalması bir hafta kadar sürebilir. Keto diyetine başladığınızda başka problemlerden de muzdarip olabilirsiniz – idrara çıkmayı arttırdığınızı görebilirsiniz, bu nedenle kendinizi iyi nemlendirmeniz önemlidir. Vücudunuz en iyi ketozise ulaştığında keto nefesi çekebilir ve bir gargara kullanabilir veya dişlerinizi daha sık fırçalayabilirsiniz.

Genellikle yan etkiler geçicidir ve vücudunuz yeni diyete alıştığında bunlar ortadan kalkmalıdır.

Keto Diyeti Zararlı Mı?

Tıpkı belirli kategorilerdeki yiyecekleri kısıtlayan diğer diyetler gibi, keto diyeti de risksiz değildir. Birçok meyve ve sebze, fasulye ve mercimek ve diğer yiyecekleri yememeniz gerektiğinden, birçok temel besin eksikliğinden muzdarip olabilirsiniz. Diyet doymuş yağlarda yüksek olduğundan ve ‘kötü’ yağlara sahipseniz, kalp hastalığı riskinizi artıran yüksek kolesterol seviyelerine sahip olabilirsiniz.

Uzun vadede keto diyeti de tahıl, birçok meyve ve sebze yiyemediğiniz ve diğer şeylerin yanı sıra önemli vitaminler, mineraller, phytonutrients ve antioksidanlar olarak lifleri kaçıramayacağınız için birçok beslenme eksikliğine neden olabilir. Gastrointestinal sıkıntı, azalmış kemik yoğunluğu (süt ve diğer kalsiyum kaynakları yok) ve böbrek ve karaciğer problemlerinden (diyet her iki organa da stres ekler) maruz kalabilir.

Keto Diyeti Sizin İçin Uygun mu

Her zamanki diyet zımbalarınızdan vazgeçmeye istekliyseniz ve kilo vermeye gerçekten istekli iseniz, keto diyetini denemek isteyebilirsiniz. Bu diyetle ilgili en büyük sorun, karbonhidrat kısıtlaması sayesinde zayıf hasta uyumu, bu nedenle yiyecek seçeneklerinizle yaşayabileceğinizden emin olmalısınız. Sadece takip etmekte zorlanıyorsanız, daha fazla karbonhidrat sunan değiştirilmiş keto diyetinin bir versiyonuna gidebilirsiniz.

Bununla birlikte, keto diyeti kesinlikle kilo vermenize yardımcı olur. Yakın tarihli bir araştırmaya göre, takip edilen obez hastaların çoğu kilo verme konusunda başarılıydı. Karşılaştıkları sorunlar geçiciydi. Obezite dışında önemli bir sağlık probleminiz yoksa ve herhangi bir geleneksel diyetin ardından kilo vermede başarısız olduysanız, keto diyeti uygun bir seçenek olabilir. Kesinlikle kilo vermeye kararlı ve belirtildiği gibi kısıtlı bir diyete hazır olmalısın. Herhangi bir tıbbi probleminiz olsa bile, doktorunuzun tavsiyesini ve bir beslenme uzmanının rehberliğini alabilir ve bu diyete devam edebilirsiniz.

Daha uzun bir süre yapılan başka bir çalışma , keto diyetine devam etmenin kilo kaybında faydalı olduğunu ve kötü kolesterolün düşmesi ve iyi kolesterolün artmasıyla kolesterol seviyelerinin düşmesine neden olduğunu gösterdi.

Keto Diyeti Sizin İçin Uygun mu ? Çoğu doktor ve beslenme uzmanı, keto diyetinin kısa vadede kilo vermeye iyi olduğu konusunda hemfikirdir. Uzun vadede daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Obezitenin kendi sağlık sorunları riski ile birlikte geldiği için uygun bir seçim olmadığını unutmayın.

KadınaHas

KadınaHas - Kadın ve Yaşam Platformu ile Sizlere Kadın ve Aile Dünyasından Güncel, Faydalı ve Yararlı Bilgiler Sunuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı