Sağlık

Obezitenin Sebep Olduğu 7 Hastalık

Obezite günümüzde hazır beslenme ile sıklıkla görülüyor. Obezitenin sebep olduğu 7 hastalık konumuz ile sizleri bilinçlendiriyoruz. Bu sayede obezite yüzünden yakalanabileceğiniz hastalıklar konusunda bilinçleneceksiniz.

Obezite Nedir?

Çoğu zaman insanlar obezite sorunları için abur cubur veya işlenmiş yiyecekleri suçlar. Kişi boyuna göre normal kilosunun %20’sinden fazla ağırlıkta ise obez olarak kabul edilir.

Bununla birlikte, her obez kişinin tüm bu sağlık sorunlarına sahip olmayacağını unutmamalısınız. Ayrıca, ailenizden biri bundan muzdarip olursa, sağlık sorunları geliştirme riski artar.

Obezite veya aşırı kilolu insanlarla bağlantılı bazı sağlık sorunlarına göz atın.

Kalp Sorunları

Fazla yağ, bir kişiyi yüksek kan basıncına ve yüksek kolesterol seviyelerine sahip olmaya daha yatkın hale getirebilir. Bu koşulların her ikisi de, farklı kalp problemleri veya felç türlerinin ortaya çıkmasının arkasındaki en önemli nedenlerdir. Neyse ki, az miktarda kilo vermek bile kalp problemlerinden veya felçten etkilenme olasılığını azaltabilir. Vücut ağırlığınızın yaklaşık% 10’unu kaybederek kalp sorunları olasılığını azaltabilirsiniz.

Tip 2 Diyabet

Tip 2 diyabetten etkilenen kişilerin çoğu obeziteden muzdariptir. Tip 2 diyabetten etkilenme olasılığını azaltmak için aşağıdakiler gibi çeşitli adımlar atabilirsiniz;

  • Kilo vererek
  • Dengeli beslenmek
  • Düzenli egzersiz yapmak
  • Yeterince uyumak

Halihazırda Tip 2 Diyabet hastasıysanız, fiziksel olarak daha aktif kalarak ve aynı zamanda kilo vererek kan şekeri seviyelerini kontrol edebilirsiniz. Fiziksel olarak daha aktif, diyabetinizi kontrol altına almak için daha az ilaca ihtiyacınız olduğu anlamına gelir.

Safra Kesesi Hastalığı

Bir kişi aşırı kiloluysa, safra kesesi enfeksiyonu ve safra taşı kapma şansı daha yüksektir. Beklenmedik bir şekilde, kilo vermenin kendisi, özellikle hızlı kilo verme veya aşırı kilo kaybı, sizi safra taşlarından etkilenmeye daha yatkın hale getirebilir. Bununla birlikte, haftada 1 veya 2 kilogram civarında kilo verirseniz safra kesesi taşı olma olasılığınız azalır.

Kanser

Kolon, meme, böbrek, endometriyum ve yemek borusu gibi vücut parçalarıyla bağlantılı farklı kanser türlerinin obezite ile bağlantılı olduğunu bilmek oldukça şok edici. Birkaç inceleme ve araştırma safra kesesi, pankreas, yumurtalık kanserleri ve obezite problemi arasında bağlantılar olduğunu gördü.

Osteoartrit

Osteoartrit, hastanın kalçasını, sırtını veya dizini etkileyen bir eklem problemidir. Fazla kilo nedeniyle eklemlere ekstra basınç uygulanır ve bu da sonunda kıkırdağa zarar verir. Sadece kilo vermeyi seçerek beliniz, dizleriniz ve kalçalarınızdaki stresi azaltabilirsiniz, bu da osteoartrit durumunuzu iyileştirebilir.

Gut

Bir bireyin eklemleri bu sağlık durumundan etkilenir. Bu sorun, kanda aşırı miktarda ürik asit bulunduğunda ortaya çıkar ve bu da sonunda eklemlerde depolanan kristal forma dönüşür. Gutun sağlıklı insanlara kıyasla yağ veya obezliği daha fazla etkilediğini öğrenince şaşıracaksınız. Aslında, bir kişi fazla kilolu ise gut olma şansı artar. Ancak, zaten gut hastasıysanız ve kilo vermeyi planlıyorsanız, doktorunuza danışmanız gerekir.

Uyku Apnesi

Uyku apnesinin obezite problemiyle bağlantılı olduğu doğrudur. Uyku apnesi horlama sorunu geliştiren bir solunum problemidir, uyku sırasında nefes almada rahatsızlıktır. Uyku apnesi genellikle gündüz uyuşukluğunun arkasındaki nedendir ve felç veya kalp problemleri olasılığını artırır. Bununla birlikte, uygun kilo kaybının uyku apnesini önemli ölçüde iyileştirdiği görülmüştür.

Bu yazımız ile Obezitenin Sebep Olduğu 7 Hastalık ve bu hastalıkların ne ile ilgili olduğu konusunda sizleri bilgilendirdik. Kilo kontrolü ve diyet yapmaya özen göstererek, sağlıklı beslenmeli, spor yapmalı, obeziteden uzak durmalısınız.

KadınaHas

KadınaHas - Kadın ve Yaşam Platformu ile Sizlere Kadın ve Aile Dünyasından Güncel, Faydalı ve Yararlı Bilgiler Sunuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı