Sağlık

Patates ile Yanık Tedavisi

Mutfakta ya da kaza sonucu yanıklar can yakıcıdır. Patates ile yanık tedavisi konulu yazımızda yanıklarınızın geçmesini sağlıyoruz.

Yanıklar sağlık sorunları içinde özellikle mutfakta vakit geçiren ve çalışan kişilerin sıklıkla yaşadığı can yakıcı ve cildimize zarar veren bir sorundur. Yağ sıçraması, sıcak bir cismi bir anlık dalgınlık ile tutmak ve buna benzer pek çok kaza sonucu yanıklara maruz kalabiliriz. Ayrıca yanıklar zamanında ve hızlı bir şekilde müdahelesi yapılmazsa cilt üzerinde iz bırakabilir.

Yanık Nedir?

Yanık sıcak cisimler, elektrik, kimyasallar ve sürtünme sonrası oluşan ısı sonrası cilt üzerinde meydana gelen bir yaralanma türüdür. Derinin üst katmanında olabileceği gibi yanığın dereceleri vardır. Yanığı cilde maruz bırakan dış etmenin cilt üzerinde kalma süresine göre birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü derece şeklindedir. Yüzeysel yanıklar birinci derecede yanıklar olarak adlandırılır.

Patates ile Yanık Tedavisi Kürü

Yanık tedavisi için pek çok bilinen yöntem olmasına rağmen sizlere İbrahim Saraçoğlu’nun kürünü öneriyoruz. Yanık izlerinin kalmaması ve yanığın kısa sürede geçmesi konusunda önerilen ve tecrübe edilen bu kür sayesinde yanıklarınızın cildinizde iz bırakmamasını sağlayabilirsiniz.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu 1. ve 2. derece yanıklar için patates ile hazırlanan basit ancak bir o kadarda faydalı kür tarifi verdi.

Malzemeler

  • 1 yada 2 adet orta boy patates
  • Bir miktar gazlı bez

Uygulanışı

1. ve 2. bölge yanıklarda yanık bölgenin büyüklüğüne göre 1 yada 2 adet çiğ patatesi soyduktan sonra rendenin ince tarafıyla rendeleyip yanık bölgeye yerleştiriniz ve gazlı bez ile kapatınız. Ortalama 12 saat bekletiniz. Hazırlayacağınız patates ile yanık tedavisi kürünü her seferinde taze hazırlamanız gerekmektedir. Hepinize yanıksız sağlıklı günler dileriz.

Patates ile Yanık Tedavisi

KadınaHas

KadınaHas - Kadın ve Yaşam Platformu ile Sizlere Kadın ve Aile Dünyasından Güncel, Faydalı ve Yararlı Bilgiler Sunuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı