Saç Bakımı

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Gıdalar

Mevsim geçişlerinde sıklıkla yaşadığımız sorun olan saç dökülmesini önlemek için gıdalar ile bünyemizi desteklemeliyiz. Yazımız ile saç dökülmesine karşı almanız gereken temel gıdaları sizlere anlatacağız.

Vücudun diğer bölümleri gibi, saçınızın da uzun ve güçlü uzamak için bakım ve beslenmeyi hak ediyor. Saçlarımız biz sağlıklı beslendiğimizde saç bakımı yapmadan sağlıklı bir şekilde büyüyebilir.

Ancak aksi durumda kırılma ve dökülmeler yaşayabilirsiniz. Saç bakımı için sadece kimyasal ürünler tüketmek zorunda değiliz. Saçımızı besleyebilecek ve aynı gruba ait olabilecek yiyecekler ile de benzer etkileri gösterecek şekilde bünyenizi destekleyebilirsiniz.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Gıdalar

Saç dökülmesini önlemek için gıdalar listemizde aslında hemen hemen günlük hayatta tükettiğiniz gıdaların içinde yer alan faydalı vitamin ve minerallerden bahsedeceğiz. Bu sayede güçlü bir bünyeye sahip olacaksınız.

Protein

Saçlarımızın yapışı proteinlerden oluşmaktadır. Eğer zayıflamak için diyet yaptığınız zamanlarda proteince yetersiz beslenirseniz saçlarınız daha kolay dökülecektir. Yaptığınız diyetlerde protein olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bilmeyeceğiniz şey, vücudun geri kalanının da proteini alması ve sadece en son aşamadaki protein dağılımının saça ulaşmasıdır.

Bu nedenle, saçınıza yeterince ulaşmasını sağlamak için diyetinizde fazladan protein bulundurmanız gerekir. Protein seviyeleri yüksek olan yiyecekleri bulmak kolaydır ve bunları normal diyetinize dahil etmeniz durumunda, saç dökülmesinde önemli bir düşüş fark etmelisiniz. Vejetaryen değilseniz tavuk, hindi ve yumurta sarısı yiyebilirsiniz; vejetaryen seçenekleri arasında karalahana, yer fıstığı, Yunan yoğurdu, fasulye, mercimek ve tofu bulunur.

Demir

Sağlıklı saçlar istiyorsanız, uygun kan dolaşımına ihtiyacınız var ve uygun kan dolaşımı için, diyetinizde yeterli demire ihtiyacınız var çünkü demir, kanın ve oksijenin vücudun çeşitli bölgelerine doğru şekilde verilmesine yardımcı olur kafa deriniz. Bilim adamları tarafından yapılan pek çok çalıma göstermiştir ki anemiye bağlı olan demir eksikliği sebebiyle yaşanan saç dökülmesi, eksik olan demirin telafi edilmesi ile düzeltilebiliyor. Diyetinizdeki demiri artırmanın en kolay yolu, her türlü koyu yapraklı yeşil sebzeleri, fasulyeyi ve tam tahılları eklememdir. Bu gıdaların dışında kırmızı et, yumurta ve midye gibi deniz ürünlerini de tüketebilirsiniz.

Selenyum

Selenyum insan vücudunda bağışıklık sistemini, metabolizmayı sağlamlaştıran, saç köklerinin uyarılması ve büyümesinde rol oynayan oldukça önemli bir bileşendir. Eğer vücudunuzda yeteri kadar selenyum yok ise bünyenizdeki selenyum tüketilecek ve bu durumda da saçlarınızda güçsüzleşmeler ve kırılmalar yaşanacaktır. Delhi’deki en yakın saç restorasyon kliniğine gitmeden önce karides, sardalye, ton balığı ve pisi balığı gibi balıklar, jambon ve brezilya fıstığı gibi selenyum içeriği yüksek yiyecekleri deneyebilirsin.

Çinko

Çinko, dokuların büyümesini ve onarımını hızlandırırken aynı zamanda kafa derisi ve saç sağlığı için de önemlidir, çünkü kafa derisinde bulunan yağ salgılayan bezlerin üretimini sürdürebilir. Beslenme programınıza mutlaka ihtiyacınızı karşılayacak kadar çinko alımı için buğday tohumu, nohut ve eğer vejetaryen değilseniz dana ciğeri ve dana etini mutlaka ilave edin. Bu besinler çinko alımı için oldukça önemlidir.

Omega 3

Bu sadece harika bir cilt için değil, aynı zamanda gerçekten iyi saçlar için çok önemli bir faktördür. Omega 3 saçlarınızın sağlıklı ve düzenli bir şekilde uzamasında rol oynayan önemli bir bileşendir. Ayrıca saçın elastikiyetini artırarak kırılma olasılığını da azaltır. Omega 3 ile ilgili asıl sorun vücudumuzun bu yağı üretememesidir. Dolayısı ile Omega 3 mutlaka ve mecburen dışarıdan besinler yardımı ile alınmalıdır. Somon balığı, ton balığı, ceviz, keten tohumu, karalahana ve Brüksel lahanası gibi besinler Omega 3 açısından oldukça zengin gıdalardır..

Vitaminler

Vitaminler, özellikle A ve C olmak üzere saç büyümesi için gereklidir, çünkü bunlar saç köklerinizde bulunan yağlı madde olan sebum üretimine katkıda bulunur. Sebum sadece vücudun doğal saç kremi değil, aynı zamanda kırılmayı önlemeye yardımcı olan şeydir.

C vitamini vücuttaki demiri artırır ve bu da saç köklerinin daha iyi oksijenlenmesini sağlar. Diyetinizde yeterince A ve C vitamini almak için salatanıza biraz pazı, ıspanak veya brokoli ekleyin veya tatlı patates kızartması veya balkabağı çorbası yapın.

Magnezyum

Vücutta en çok bulunan minerallerden biri olmasına rağmen saç büyümesi dahil vücutta çok sayıda reaksiyon için de gereklidir. Bu nedenle çoğu zaman vücuttaki magnezyum miktarı yeterli değildir ve eksiklik kolayca saç dökülmesine neden olabilir. Bununla birlikte, magnezyum açısından zengin ve şu anda mutfağınızda bulunabilecek pek çok yiyecek var – kaju fıstığı, badem, kahverengi pirinç, mercimek ve ayrıca pisi balığı.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Gıdalar konulu yazımız ile sizlere bu sorunlardan kurtulmanız ve daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmanız için mutlaka almanız gereken gıdalardan bahsettik. Hepinize sağlıklı günler dileriz.

KadınaHas

KadınaHas - Kadın ve Yaşam Platformu ile Sizlere Kadın ve Aile Dünyasından Güncel, Faydalı ve Yararlı Bilgiler Sunuyoruz.

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Saç dökülmesi için doktora gittim ve doktor Demir eksikliğinden kaynaklandığını belirtti. Gerçekten alışkanlıklarımızı değiştirmeli ve demir içeren gıdalar tüketmeliyiz

  2. Bu dönemlerde özellikle kış aylarında fazla dökülmeler görülmeye başlanıyor, paylaşımınız sayesinde gözle görülür derecede faydasını gördüm teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı