Sağlık

Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir

Sırt ağrısı dünyanın en yaygın sağlık sorunlarından biridir. Sırt ağrısına ne iyi gelir sorunun cevabını doğru yerde buldunuz. Size anlatacağımız bu yöntemler ile her gün çektiğiniz bu ağrılardan kurtulmak ya da geciktirmek mümkün.

Sırt ağrısından kurtulmak için kurtulmak için kullanabileceğiniz bazı basit teknikler vardır. Bu makale bu teknikleri tanımlayacak ve şu anda yaşadığınız sırt ağrısının seviyesini nasıl azaltabileceklerini açıklayacaktır.

Sırt Ağrısının Neden Olur?

İnsan sırt kasları, kemikleri, tendonları ve bağları içeren karmaşık bir sistemdir. Bu bileşenler vücudu desteklemek ve hareketi sağlamak için birlikte çalışmalıdır. Omurga ayrıca disk adı verilen kıkırdak benzeri pedler içerir. Omurganın bileşenleri arasında yastıklama sağlarlar. Sırtın herhangi bir bileşenini etkileyen sorunlar sırt sorunlarına yol açabilir. Sırt ağrısına ne iyi gelir sorusundan önce sırt problemlerinin en yaygın nedenlerini öğrenmeniz gerekir;

Fiziksel aşırı zorlama

Çok ağır eşyaları yanlış toplamak veya tekrar tekrar bükmek, sırttaki kasları, tendonları ve bağları zorlayabilir. Aşırı zorlamadan kaynaklanan ağrı hızlı bir şekilde ortaya çıkabilir veya aylarca ortaya çıkabilir.

Yaralanma

Sırt ağrısına genellikle bir kaza sonucu yaralanma neden olur. Sırt yaralanmalarına neden olan en yaygın kazalar araba kazaları, spor sahasında çarpışmalar ve düşmelerdir. Bu yaralanmalar, yırtılmış diskleri, kırık kemikleri ve yırtılmış bağları veya tendonları içerebilir.

Sağlık Sorunları

Osteoporoz, omurga kanseri, uyku bozuklukları, böbrek sorunları, artrit ve siyatik dahil olmak üzere çeşitli tıbbi durumlar sırt ağrısına neden olabilir. Bazı durumlarda, bu koşullar tedavi edilemez, bu nedenle neden oldukları ağrı sadece yönetilebilir.

Patlamış veya Şişkin diskler

Omurgadaki her omur arasındaki diskler bazen patlayabilir veya şekli değiştirebilir. Bu olduğunda, sırttaki sinirlere daha fazla baskı uygulanır ve bu da potansiyel olarak sırt sorunlarına neden olur.

Kötü Oturuş Pozisyonları

Kötü bir duruşa sahip olmak sonunda sırttaki ağrıya katkıda bulunabilir ve hatta uzun süreli hasara neden olabilir.

Sırt ağrısına ne iyi gelir

Kayropraktik yardımı İsteyin

Kayropraktik tedavi almak sırt ağrısını azaltmanın en etkili yollarından biridir. Bir kayropraktör, insan vücudunun kas-iskelet problemlerini tanımlamak ve tedavi etmek için eğitilmiş bir tıp uzmanıdır. Ağrınızın temel nedenlerini belirleyebilir ve onlara hitap eden tedaviler önerebilirler.

Bir kayropraktörün ağrı nedenlerinden kaçınmanıza yardımcı olabileceği bazı yollar şunlardır:

  • Omurganızın doğru hizalanmasını sağlamak Kayropraktik tedavi omurganın ve vücuttaki diğer eklemlerin hizalanmasını içerir. Eklemlerinizin hizalanmasını düzeltmek erken aşınmayı önler ve ağrının ortaya çıkma olasılığını azaltabilir.
  • Duruşunuzla ilgili herhangi bir sorunu belirlemek Kiropraktörler sırt ağrısına neden olan postural sorunları teşhis edebilir ve düzeltebilir.
  • Sırt ağrısına neden olan altta yatan ciddi hastalıkların veya yaralanmaların teşhisi Kayropraktörler ayrıca yırtılmış diskler ve siyatik gibi ağrıya potansiyel olarak katkıda bulunabilecek diğer ciddi sağlık sorunlarını da tanımlayabilirler.

Sırt Üstü Uyuyun

Bütün gün otururken, yürürken, koşarken ve kaldırırken, omurganız sıkışabilir. Sırt üstü yatmak omurganıza iyileşme şansı vererek sırt ağrısı olasılığını azaltır.

Daha Fazla Spor Yapın

Çekirdek kasları güçlendiren egzersiz, sırt ağrısını azaltmak veya önlemek için çok yararlı olabilir. Çekirdek kaslar karın bölgesinde ve bel bölgesinde bulunan kaslardır. Bu kaslar iyi gelişirse, sırttaki bağları ve tendonları zorlayarak ağrı düzeylerini düşürebilirler. Güçlü bir çekirdeğe sahip olmak, sırt yaralanması riskini de azaltır.

Kaliteli Ayakkabı Alın

Uzun süre ayaklarınızdaysanız, ayaklarınıza iyi uyan yüksek kaliteli bir çift ayakkabı satın alın. Bu, vücudunuzun bacaklarınızı ve sırtınızı destekleyen dengeli ve dengeli bir tabana sahip olmasını sağlayacaktır. Bağ, kas veya tendon suşları ile ilişkili sırt problemlerinden kaçınmanıza yardımcı olacaktır.

Düzenli Masaj Yaptırın

Masajlar sırtınızdaki kasları gevşetmeye ve kan akışını artırmaya yardımcı olabilir. Bu, esnek kalmanıza yardımcı olabilir, boğaz kasları ve bağlarla ilgili ağrıyı önler. Eli hafif bir aile bireyinizden size masaj yapmasını isteyebilirsiniz.

Bazı Hastalıklar Etki Edebilir

Açıklanamayan sırt ağrınız varsa, bir doktora görünmek iyi bir fikirdir. Genel sağlığınızı kontrol etmek ve ağrınıza neden olabilecek sağlık koşullarını belirlemek için testler yapabilirler. Doktorunuz ayrıca sağlık sorunlarını kötüleşmeden ve daha fazla acıya neden olmadan belirlemenize yardımcı olabilir.

Ergonominizi Sağlayın

İyi duruş, ayakta durmayı, oturmayı ve vücudunuzdaki gerginlik miktarını azaltacak şekilde hareket etmeyi içerir. İyi bir duruş sergilediğinizde, eklemleriniz iyi hizalanacak ve arkadaki eklemlerde yaralanma veya yıpranma riskini azaltacaktır. Bu sırt ağrısına neden olan uzun süreli yaralanma riskini azaltır.

Sonuç

Tüm bu yöntemleri uygulamadan önce mutlaka bir doktora danışmalısınız. Bazı hareketler ve egzersizler ciddi kas zedelenmelerine ve ağrılara sebebiyet verebilir. Bu yüzden Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir önerilerimizi uygularken mutlaka doktorunuza danışın. Sağlık açısından mutlaka bu konuya dikkat ediniz.

KadınaHas

KadınaHas - Kadın ve Yaşam Platformu ile Sizlere Kadın ve Aile Dünyasından Güncel, Faydalı ve Yararlı Bilgiler Sunuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı