Tanıtımlar

Yerden Isıtma Fiyatları Nedir? Yerden Isıtma 2020 Fiyatları

Merhabalar, bu yazımızda sizlere Yerden Isıtma Fiyatları hakkında ve yerden ısıtma sistemi ile ilgili bilgileri aktaracağız. Bu sayede günümüzün modern teknolojisinin nimetlerinden olan bu sistem ile daha yakından tanışlacaksınız.

Günümüzde ısıtma sistemleri geleneksel teknikleri geri bırakmışa benziyor. Yerden ısıtma sistemleri de bu bağlamda değerlendirebiliriz. Son devrelerde yaygınlığı artmaya başlayan bu özel ısıtma sistemleri; lüzum düşük kurulum maliyetleri, gerekse her mekâna kolay şekilde uygulanabilir olmasıyla öne çıkıyor. Hayat kalitesine kattığı değer bir yana, bu tip sistemlerin uzun ömürlü olması, tekrar aynı şekilde en mühim tercih edilme sebepleri arasında ilgi çekiyor. Yerden ısıtma sistemleri ilk vakitler genellikle ticari mekânlarda tercih ediliyordu; fakat son devrelerde konutlarda da taleplerin oluşmaya başlandığı görülüyor. Bu amaçla de “yerden ısıtma nedir?” sorusunun yanıtı daha da bir ehemmiyet kazandı.

Yerden Isıtma Sistemleri
Yerden Isıtma Sistemleri

Türkiye’de ısıtma, hala enerji gider kalemleri arasında liderliğini koruyor. Ne yazık ki enerji kaynakları her geride bıraktığımız gün biraz daha tükenme noktasına geliyor. Kitleler şimdilik bunu tam manasıyla kavrayamamış olsa da dünyada yer alan natural kaynakları kullanabilecek pek bir zamanımız kalmadı. Bu hal teknolojik çözümleri mecburi duruma geldi. Enerji tasarrufu ya da enerji verimliliğini odak noktasına koyan her üretim çok daha kıymetli duruma geldi. Yerden ısıtma sistemi tam manasıyla enerji verimliliğine odaklanmış bir teknolojidir. Birim enerji üstünden çok büyük hacme sahip olan mekânları dahi ısıtmak bu teknoloji ile olası duruma gelebiliyor.

Yerden Isıtma Nedir ?

Yerden ısıtma sistemleri en kolay ifadeyle, iş yerlerinin ya da konut tarzı yapıların taban bölümünden özel tekniklerle ısıtılması manasına gelir. Sistemin asli işleyişinde “Isınan hava yükselir” mantığı söz hususudur. Bu amaçla ayak tabanlarından başlayıp kafaya kadar tatmin edici sıcaklıkları kolayçe hissetmek olası duruma gelir. Kullanıcılara çok özel bir konfor kısmı yaratan sistemde iki asli program söz hususudur. Bunlardan biri elektrikli ısıtma sistemleri, ikincisi ise sulu yerden ısıtma sistemleridir.

Elektrikli sistemde elektrikten elde edilen enerji tamamiyle ısı enerjinse dönüştürülür. Bu noktada rezistans kablolarından yararlanılır. Bunlar birtakım kaynaklarda ısıtma kabloları olarak da bilinir. İkinci teknik olan sulu yerden ısıtmada ise dahili olmayan bir kaynakta su özel olarak ısıtılır. Bu su, zemine döşenmiş olan borularda döndürülür. Her iki sistem de çok etkili neticeler verir; fakat her iki düzeninde kendisine özgü belli artıları ve eksileri bulunuyor. Bu birbirinden bağımsız olan tekniklerin ortak tarafı ise ısının homojen biçimde parçalanmasına imkân tanımalarıdır. Hem de her iki teknikte de enerji verimliliği asli gayedir.

Yerden Isıtma Ne Sağlar ?

Yerden ısıtma sistemleriyle birlikte insanların hayat sürdürdükleri ya da çalıştıkları mekânlarda hareket kısmı genişler. Kendilerini sıcak ve ufak bir alana sıkıştırmak mecburiyetinde kalmazlar. Mesela soğuk bir günde evinizin en güzel manzarasının tadını çıkarırken ayaklarınızın sıcaklığıyla huzurla dolarsınız. Bu çağdaş ısıtma tekniğiyle birlikte bundan sonra kış mevsimi kâbus olmaktan çıkıyor. Esasında yerden ısıtma mantığının ilk örneklerine M.Ö. ilk yüzyılda dahi rastlayabiliyoruz.

Çin ve Roma o devre bu sisteme dolaylı yoldan geride bıraktığımız medeniyetler arasında yer alıyor. Bu anlamda tabandan ısıtma olarak da tanınan metodun yeni keşfedilmediğini ifade edebiliriz. Sadece son devrelerde daha verimli ve daha etkili çözümler bulmak adına bu sistem ciddi anlamda bir gelişim sürecine dâhil oldu. Türkiye’de ilk olarak Kayseri’de bir tıp medresesinde uygulanmıştır. Eğer siz de bu geleneksel ama bir o kadar da teknolojik olan düzenin bir parçası olmak istiyorsanız ve aklınızda hala detaylı kaygılar varsa, yerden ısıtma kullanıcı yorumları sizi aydınlatmaya yetecektir.

Türkiye’de ve dünyada bu sistemi tecrübe edinin şahıslar memnuniyetlerini bu tip yorumlara yansıtıyor. Evinde ya da iş yerinde bu tür bir sisteme sahip olan şahıslar terlik giymeye lüzumsinim duymazlar. Soba, naturalgaz ve klima gibi seçenek tekniklerde bulunduğu gibi mekanlarınızın ortasında yer işgalinde bulunmazlar. Isıyı çok adil şekilde dağıtan sistem yardımıyla faturalar çok daha dengeli gelebiliyor.

Kullanıcılar radyatörlü sistemlere kıyasla doğal gaz faturalarında hayat sürdürdükleri kabusu bu ısıtma düzeninde yaşamıyor. Sistemin rutin bakım masraflarının olmaması lüzumtiğince sevindirici bir haldur. Kullanıcıları olur olmadık bakım ücretlerine mahkûm etmez. Rehau yerden ısıtma süreçlerinden en çok başvurduğumuz markalardan birisidir. Uygulama süreçlerinde Rehau dışında Despor, Wavin, Danfoss, Fraenkische gibi büyük markaları tercih ediyoruz. Yerden Isıtma Fiyatları açısından hem ekonomik hem de uzun yıllar dayanıklı olan markaları tercih etmenizi öneririz.

Sulu Yerden Isıtma

Des Enerji olarak tabandan ısıtma metotları arasında sulu yerden ısıtmaya özel bir ehemmiyet atfediyoruz. Çalışmalarımızı daha çok bu ve elektrikli yerden ısıtma düzenine odaklamış haldayız. Türkiye’de bu teknik 80’li yıllardan itibaren yavaş yavaş kendini var etmeye başlamıştır. Aradan geride bıraktığımız onca yıla karşın bu teknik hala geçerliliğini bugünümüzde koruyor. Bu sistem özelinde pex adı verdiği borular kullanılır.

Yerden Isıtma Fiyatları
Yerden Isıtma Fiyatları

Yerden ısıtma borusu olarak da tanınan bu borular, sistem tarafınden hayati derecede bir ciddiye sahiptir. Sulu tabandan ısıtma sistemleri konutlarda, kamu binalarında, hamamlarda, okul, cami ve hastanelerde, kış bahçelerinde, yollarda ya da havuzlarda sık sık kullanılır. Üstelik bu teknik kombi, ısı pompası, güneş enerjisi ya da kazan gibi opsiyonlarla uyumludur. Genelde bu hususta hatalı bir kanı olsa da pek çok zemin çeşidine problemsiz şekilde uygulanır. Yani fayansa da olsa seramik de olsa parke de olsa fark eden bir hal olmuyor.

Sulu Yerden Isıtmanın Faydaları

Sulu yerden ısıtma faydaları üstünlükleri hususu ile ilgili ilk sıraya sağlığı koyabiliriz. Bu teknik olabildiğince sağlıklı bir teknik olarak bilinir ve kabul görür. Böcek yaşamlarına imkan tanımaz ve toz oluşumlarına izin vermez.

 • Ayak tabanınızı uygun ortalamalarda tutar. Bu da 23-25 derece olarak belirlenmiştir.
 • Oluşan ısıyı homojen biçimde dağıtmaya özen gösterir. Bu sayede ısı her alana eşit yayılır.
 • Ekonomik bir yoldur.
 • Radyatör olmadığı amacıyla dilediğiniz ölçüde dekor oluşturabilirsiniz.
 • Katların arasında ısı yalıtımının ve ses izolasyonunun meydana gelmesinene yardımıc olur.

Elektrikli Yerden Isıtma

Elektrikli yerden ısıtma nasıl yapılır sorusuna bu başlık altında yanıt vermeye çalışalım. Elektrikli tabandan ısıtma, adından da anlaşılacağı üzere taban bölümdeki ısıtma kuvvetinin direkt olarak elektrik enerjisi ile sağlanmasıdır. Genelde mekânlar, şimdilik inşaat adımındayken söz hususu sistem kurulur.

Aynı şekilde bina yenileme süreçlerinde de bu yola gidilebilir. Zemin alana yakın döşemenin derhal alt seksiyonuna sistem kurulur. Isıtıcı şilteler ya da ısıtıcı kablolardan bu süreçte yararlanılır. Girinti çıkıntısı çok olan mekanlar amacıyla uygun bir çözüm sunar. Hem de sıcaklık sensörü ve ısıtma termostatları bulunur.

 • Bu metot yer kaplama bozukluğu yaratmaz. Hayat kısmınızı etkilemez.
 • Kurulumu Oldukça kolaydır.
 • Alternatif ısınma tekniklerine göre ekonomik bir teknikdir.
 • İs aynısı izler oluşmaz.
 • Toz uyanma problemlerine namacıyla olmaz.
 • Diğer ısınma teknikleriyle kıyaslandığında rutin bakımlara ihtiyaç duymaz.
 • Daha az tehlikelidir. Doğalgazda bulunduğu üzere zehirlenme aynısı haller yaşanmaz, güvenilir bir işleyişi vardır.

Yerden Isıtma Fiyatları

Yerden ısıtma fiyatları hususu ile ilgili sabit bilgiler sunmak zordur. Çünkü yerden ısıtma fiyatlarında belli parametrelerden söz etmek gereklidir. Genelde bu sistemler ilk kurulum adımında değişken ve farklı maliyetler olabiliyor. Ancak uzun vadeli olarak kullananlara ciddi bir tasarruf sağlıyor. Yani kurulum adımındaki yerden ısıtma maliyeti dolaylı kullananlara üstünlük olarak geri dönüyor. Gerek maliyetler gerekse de başka konularda Abbas Mühendislik ile iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.

KadınaHas

KadınaHas - Kadın ve Yaşam Platformu ile Sizlere Kadın ve Aile Dünyasından Güncel, Faydalı ve Yararlı Bilgiler Sunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı